.
top of page

חזרה לעמוד הראשי - עורך דין צבאי | חקירת שוטרים צבאיים 

יחק"פ - מח"ש בצבא 

ייצוג שוטרים צבאיים / לוכדי עריקים בחקירות

מהי היחק"פ ?

יחק"פ או בשמה המלא: היחידה לחקירות פנים בצבא, היא גוף החקירה שאחראי על חקירת שוטרים צבאיים (חוקרי מצ״ח, רכזי מודיעין, בלשים במשטרה הצבאית, לוכדי עריקים, סוהרים בבתי הכלא הצבאיים - מדריכים כלואים, שוטרים צבאיים בגדודי המעברים וכדומה) אשר חשודים בביצוע עבירות פליליות במסגרת תפקידם בצבא. היחק"פ היא המקבילה הצבאית של מח"ש (המחלקה לחקירות שוטרים) במשרד המשפטים אשר, והיא איננה כפופה פיקודית לחיל המשטרה הצבאית, אלא, לאגף כוח האדם בצה"ל. חוקרי היחק"פ הם חוקרים יוצאי יחידת מצ"ח, שמתמחים בחקירות של שוטרים צבאיים.

האם חקירה ביחק"פ היא חקירה פלילית או בירור פנים צבאי כמו תחקיר ?

שוטרים צבאיים רבים, אשר מוזמנים לחקירה ביחק"פ בעקבות אירוע שקרה במהלך שירותם הצבאי (לדוגמה: מעצר אלים של עריק או עקב אירוע חריג שאירע במחסום ללוחם מעברים), סבורים בטעות שמדובר בבירור פנים צבאי, בדומה לתחקיר שהתקיים בפני המפקדים. אולם, מדובר בטעות חמורה שכ,ן חקירה של שוטר צבאי ביחק"פ היא חקירה פלילית לכל דבר ועניין וזהה לחלוטין לחקירה של חייל במצ"ח או במשטרת ישראל, והשלכותיה עלולות להוביל לרישום פלילי שימשיך לאזרחות (ואף למאסר במקרים המתאימים).  

האם לחוקרים ביחק"פ יש סמכות לעצור שוטר צבאי או לחפש בטלפון הנייד שלו ?

בכפוף לחומר הראיות הקיים בתיק והתאם לנסיבות, לחוקרי היחק"פ ישנה סמכות מלאה לביצוע חקירות, מעצרים, חיפושים או כל פעולה אחרת בדומה לסמכות של חוקרי מצ"ח ומשטרת ישראל. 

עו״ד צבאי לימור ברמלי בעת ייעוץ לשוטר צבאי בזמן חקירה ביחק״פ

עו״ד צבאי לימור ברמלי בעת ייעוץ לשוטר צבאי בזמן חקירה ביחק״פ

מהם סוגי התיקים שנחקרים ביחידה לחקירות פנים ?

מתוקף תפקידה כיחידה שאחראית על חקירת שוטרים צבאיים, החשודים בביצוע עבירות פליליות במסגרת תפקידם, היחק"פ חוקרת מקרים של אלימות מצד שוטרים צבאיים כלפי חיילים (לדוגמה: הפעלת אלימות כלפי עריקים ומשתמטים על ידי לוכדי עריקים, הכאה של כלואים בכלא 4/כלא 6/מעצרים צבאיים ע"י מדריכים כלואים - מד"כים), חריגה מסמכות של חוקרי מצ"ח כלפי נחקרים, קבלת שוחד וטובות הנאה ע"י לוחמי גדודי המעברים ועוד.

אני מעוניין להגיש תלונה כנגד שוטר צבאי - מה עליי לעשות ?

לכל אזרח וחייל (גם אם הוא כלוא או עצור) יש זכות להגיש תלונה כנגד שוטר צבאי (לוכד עריקים, בלש, חוקר מצ"ח וכדומה). במסגרת הגשת התלונה, חוקרי היחק״פ יגבו עדות מהמתלונן ובמקרים המתאימים, תיפתח חקירה פלילית ביחידה לחקירות פנים - היחק"פ. מאחר והגשת תלונה הינו הליך משפטי אשר גורר לעיתים השלכות משפטיות כבדות משקל, אנו ממליצים להיוועץ עם עורכי הדין במשרדנו אשר מלווים משפחות רבות של חיילים במסגרת הליכים אלו. 

 אני שוטר צבאי, זומנתי לחקירה ביחק"פ - מה עליי לעשות ?

שוטר צבאי, זומנת לחקירה ביחק"פ ? אל תגיע לא מוכן לחקירה התייעץ עם עו"ד צבאי שילווה אותך וייעץ לך במהלך החקירה.

להחלטה האם להתייעץ עם עורך דין צבאי לפני החקירה יכולות להיות השפעות קריטיות (עד כדי הבדל האם התיק ייסגר או יוגש כתב אישום) ולכן מומלץ להתייעץ עם עורך דין צבאי מהר ברגע שזומנתם לחקירה ביחק"פ ובטרם החקירה. חשוב לציין - התייעצות בעו״ד הינה זכות בסיסית של כל נחקר ואין היא יכולה לשמש כנגדכם בשום שלב בחקירה.

משרד עו״ד צבאי לימור ברמלי הינו משרד בוטיק המתמחה בדין הצבאי, ייצוג וליווי של שוטרים צבאיים בחקירות יחק"פ.

כאשר כלל עורכי הדין במשרד הינם קציני משפט צבאי אשר שירתו בעברם  כתובעים בכירים בפרקליטות הצבאית, קציני חקירות ומפקדי בסיסים ביחידת מצ״ח ומייצגים כיום חיילים רבים בפני בתי הדין הצבאיים ברחבי הארץ כסנגורים צבאיים.     

לייעוץ מיידי עם עורך דין צבאי התקשרו :

עו״ד לימור ברמלי - 058-5505404

עו״ד אופיר ברמלי - 058-5404505

(מומלץ לשמור את המספר למקרי חירום - זמינות 24/7 במקרה של חקירה / מעצר

דוגמאות מתיקים בהם שטופלו ע"י עורכי הדין ממשרדנו בייצוג שוטרים צבאיים בתיקי יחק"פ:

צילום מסך 2020-08-29 ב-18.55.27-min.jpg
צילום מסך 2020-08-29 ב-19.15.09.jpg

ייצוג של שוטרים צבאיים לוחמי מעברים בתיק ביזה של כסף ועבירות מין במחסום ״קלנדיה״

שני שוטרים צבאיים, לוחמים בגדוד המעברים של משטרה צבאית, אשר שרתו כבודקים ביטחוניים של פלסטינאים במעברים בכניסה לשטחי ישראל, ניצלו את תפקידם ונטלו כספים מתיקם של נשים פלסטינאיות במהלך הבידוק הביטחוני שביצעו. מחקירתם עלה, כי הם בחרו בקפידה ומראש את הקורבנות, נשים פלשתיניות מבוגרות, כיוון שהאמינו שהן לא יתלוננו, גם אם יגלו את מעשה הגניבה. בכתב האישום המקורי הואשמו בעבירה חמורה של ביזה ממניע גזעני.

בנוסף, במהלך בידוק ביטחוני של תיירות, השניים דרשו מתיירות להרים את החולצה ולהוריד את המכנסיים, בטענה כי הן חשודות, זאת בניגוד לפקודות ברורות שרק אישה בודקת אישה ועל אף שלא הייתה הצדקה לכך. זאת, בכדי לספק צורך מיני. תחילה, הואשמו הנאשמים בעבירות חמורות של ביזה ועבירות מין כלפי התיירות בטענה שפעלו מתוך רצון לספק צורך מיני, תוך ניצול תפקידם כשוטרים צבאיים.

 

נוכח ההד התקשורתי הרב (בגין האירוע התפרסמו כתבות בכלי התקשורת השונים), הוגשה על ידי משרדנו בקשה דחופה לאיסור פרטי החשודים אשר התקבלה על ידי בית הדין הצבאי.

 

במסגרת התיק ייצג משרדנו את אחד מהשוטרים הצבאיים החשודים בהליך המעצר בפני בית הדין הצבאי, הליכי גישור בפני בית הדין הצבאי, ניהול מו״מ מול הפרקליטות הצבאית ובתיק העיקרי. בתחילה הוגש כאמור, כתב אישום חמור לבית הדין הצבאי המחוזי והפרקליטות הצבאית דרשה עונש מאסר ממושך של מספר שנים. לאחר הליך מו״מ מורכב, אשר כלל הליך גישור, תוקן כתב האישום וצומצם משמעותית, הופחתו עבירות, התבטל האישום לפיו המעשים בוצעו ממניע גזעני והחייל ריצה עונש מאסר בן 14 חודשים בלבד.

 

לאחר מתן גזר הדין, הלקוח יוצג על ידי משרדנו בפני הועדה לעיון בעונש, הליך ייחודי לצבא המקביל במהותו לועדת שליש בהליך הפלילי האזרחי.

בקרו בדף הפייסבוק שלנו

  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn

צריכים עזרה? אנחנו כאן בשבילכם!

Thanks! Message sent.

bottom of page