.
top of page

ועדת סמים בצבא

ברמלי משרד עו״ד הינו משרד בוטיק המתמחה בייצוג חיילים שהורשעו ע״י בתי הדין הצבאיים בעבירות סמים בפני ועדת סמים בצבא.
כלל עורכי הדין במשרד הינם קציני משפט צבאי אשר שירתו בעברם כתובעים בכירים בפרקליטות הצבאית, קציני חקירות ומפקדי בסיסים ביחידת מצ״ח ומייצגים כיום חיילים רבים בפני חברי ועדת סמים בצבא.     


לייעוץ מיידי עם עורך דין צבאי בעניין ייצוג בועדת סמים בצבא התקשרו :
עו״ד לימור ברמלי - 058-5505404
עו״ד אופיר ברמלי - 058-5404505
(מומלץ לשמור את המספר למקרי חירום - זמינות 24/7 במקרה של חקירה / מעצר

מהי ועדת סמים בצבא ?

ועדת סמים היא ועדה מיוחדת בצבא, אשר מתכנסת ודנה בהמשך שירותו הצבאי של חייל ומידת התאמתו להמשך שירות הצבא, בעקבות הרשעתו בביצוע עבירות סמים במהלך שירותו הצבאי . ועדת סמים דנה בנסיבותיו האישיות של כל חייל וחייל, בוחנת האם הוא יכול להמשיך ולשרת בצבא, או שאולי יש להעניק לו פטור משירות הצבאי - פטור סמים.

על פי החוק והנהלים בצבא, חייל אשר הורשע על ידי בית דין צבאי בביצוע עבירות סמים ובהן שימוש בסמים בצבא (בין אם מדובר בשימוש בסמים בנסיבות צבאיות, כלומר במסגרת צבאית, ובין אם מדובר בשימוש בסמים בנסיבות אזרחיות) זאת לצד עבירות סמים חמורות יותר כדוגמת תיווך, סחר, גידול ויבוא סמים, עניינו יידון בפני ועדת סמים צבאית. בוועדה דנים בעניינו של חייל אשר הורשע בבית הדין הצבאי, ופסק דינו הפך לחלוט - כלומר בלתי ניתן לערעור עליו. כמו כן, גם חיילים שהורשעו במסגרת דין משמעתי בעבירות סמים קלות, כדוגמת סירוב למסור דגימת שתן, עלולים למצוא עצמם בפני הועדה.  

 

הועדה בוחנת האם יש מקום לשחרר את החייל בגין שימוש בסמים במהלך שירותו הצבאי (או ביצועה של עבירת סמים אחרת כאמור לעיל) או ניתן להשאירו בשירות צבאי. 

האם ניתן לקבל פטור משירות צבאי בועדת סמים ?

ועדת סמים אשר דנה במקרים של חיילים אשר הורשעו כאמור בביצוע עבירות סמים, רשאית כחלק מהמלצותיה, להמליץ למפקד מיט״ב, לפטור את החייל משירות צבאי.

האם ועדת סמים מתקיימת בפני מפקדיו של החייל ? 

ועדת סמים היא ועדה מקצועית, השייכת למיט״ב באגף כח האדם בצה״ל (אכ״א). הועדה מונה מספר חברים ובראשות הועדה עומד יו״ר שהוא קצין בדרגת סגן אלוף.  

איך מתנהל הדיון בועדת סמים ?

במסגרת הדיון בפני חברי הועדה, חברי הועדה ישמעו את דברי החייל ומפקדיו. בסיום הדיון בועדת הסמים, חברי הועדה יקבלו החלטה אודות המשך שירותו הצבאי של החייל.  החייל יכול לבקש כי עורך דין צבאי מטעמו, יוסיף על דבריו ויעלה טיעונים משפטיים, מדוע נכון להשאיר את החייל בצבא או לפטור אותו משירות צבאי.  

האם החייל רשאי להיות מיוצג על ידי עורך דין בועדת סמים ?

כל חייל רשאי להיות מיוצג על ידי עורך דין בועדה. תפקידו של עורך הדין הצבאי הוא להציג את טיעוניו של החייל מדוע נכון לפטור אותו משירות / להשאיר אותו בשירות (בהתאם לנסיבות) בצורה משפטית נכונה ומשכנעת, כשהוא מתבסס על ידע וניסיון קודם בייצוכ בםני הועדה, בהתאם להחלטות ותקדימים של הועדה במקרים דומים אשר הוצגו בפניה בעבר. היתרון הטמון בייצוג על ידי עורך דין מנוסה בתחום, הוא בהיכרותו עם המערכת הצבאית, השיקולים השונים אשר עומדים לנגד עיני חברי ועדת הסמים ומתן ביטחון לחייל המופיע בפני ועדה, שהמלצותיה הן קריטיות להמשך שירותו של החייל. 

ועדת סמים.jpg
עורך דין ללועדת סמים.jpg

עו״ד אופיר ברמלי ממשרדנו בעת ייצוג חיילים בועדת סמים

מה הן סוגי ההחלטות שועדת סמים יכולה לקבל ?

ועדת סמים היא ועדה מקצועית מייעצת, כך שהחלטותיה הינן בגדר המלצות (שלרוב גם מתקבלות), והיא יכולה להמליץ למפקד מיט״ב על אחת מהאפשרויות הבאות:

א. המשך שירות ביחידה - החייל ישוב ליחידתו וימשיך בשירות צבאי מלא.

ב. שינוי שיבוץ -החייל ימשיך לשרת בצבא, אולם שיבוצו ישונה והוא יוצב ביחידה אחרת.  

ג. פטור משירות צבאי - החייל יפוטר משירות צבאי בעילה של פטור סמים.

האם ניתן לערער על החלטת ועדת סמים ?

ועדת סמים היא ועדה מקצועית מייעצת, שהחלטותיה הינן בגדר המלצות אשר מועברות לעיונו של מפקד מיט״ב, שהוא הגורם המחליט לגבי המשך שירותו הצבאי של החייל. לכן, במקרים בהם התקבלה החלטה של ועדת סמים שאינה מקובלת על החייל, מומלץ לפנות לעורך דין צבאי מומחה, אשר יבחן האם במקרה הספציפי ניתן ורצוי להגיש ערר על החלטות הועדה.

האם חשוב להיות מיוצג על ידי עורך דין בועדת סמים ?

במסגרת הדיון בועדת סמים בעניינו של החייל, מתקיים דיון משפטי בפני חברי הועדה, אשר צריכים לקבל את החלטתם בהתבסס על הטיעונים המשפטיים שיוצגו להם על ידי סנגורו של החייל המורשע. לטעמנו, מומלץ מאוד להסתייע בעורך דין צבאי וותיק ומיומן בתחום, בעל ניסיון קודם בייצוג חיילים בפני ועדת סמים בצבא. עורך דין צבאי מנוסה, מכיר את פסיקת הועדות בעבר ולכן, בייעוץ משפטי נכון, יוכל להציג טיעונים לחברי הועדה על מנת לשכנע אותם להורות על השארתו של החייל בשירות צבאי. 

ועדת סמים-min.jpg

דוגמאות מתיקים שיוצגו על ידנו בפני ועדת סמים

ייצוג לוחם בפני בועדת סמים לאחר שהורשע בהחזקת סמים ביחידה - הלוחם נשאר בצבא

ח׳ שירת כלוחם בגולני, ונתפס על ידי מפקדיו כשהוא מחזיק סמים ביחידתו בזמן משמרת. לאחר הסדר טיעון מקל מאוד אליו הגענו, נגזרו עליו 10 ימי מאסר בפועל (במקום מספר חודשים). בעקבות הרשעתו הוא זומן לדיון בפני ועדת סמים בצבא. ועדת סמים היא ועדה מיוחדת, שדנה בשאלה האם יש מקום להשאיר חיילים שהורשעו בעבירות סמים בשירות צבאי או לפטור אותם משירות עם כתם של ״פטור סמים״ בתעודת השחרור כמו נגם פגיעה בזכויות שצברו במהלך שירותם הצבאי (כגון הפיקדון וכדומה). באופן כללי, ולאור הנחיית הרמטכ״ל החדשה בעניין המלחמה בסמים בצבא, חברי הועדה נוטים שלא להשאיר חיילים שהורשעו בעבירות אלו ביחידה. בשבוע שעבר ייצגנו את ח׳ בפני ועדת הסמים וטענו מדוע לא נכון לפטור אותו משירות. ביקשנו מחברי ועדת הסמים להתחשב בעובדה שמדובר בלוחם מצטיין בגולני, שמעד ולקח אחריות מלאה על מעשיו ונכון יהיה לצבא לתת לו אפשרות נוספת להשלים את שירותו הצבאי ולתרום למדינה. לאחר התלבטויות לא קלות בקרב חברי ועדת הסמים, הוחלט לאפשר לח׳ להשלים את שירותו הצבאי ולא לפטור אותו משירות ובהתאם לא לפגוע בזכויותיו.

עורך דין צבאי אופיר ברמלי
ועדת סמים בצבא

עוד באתר עורך דין צבאי לימור ברמלי

דוגמאות מתיקי מצ״ח שנוהלו במשרדנו:

לקוחות ממליצים

משפחת אוחיון, ירושלים

ממעמקים קראתי..... לימור ואופיר עשיתם את הבלתי יאמן למען בני החייל.. כל הסיכויים היו נגדנו אבל לא אתם שתרימו ידיים והליך בן חצי שנה שהצליח והתיק המסובך הזה נסגר בלי הרשעה.. נסגר!!!!!!! פרטי התיק שמורים אצלכם​. אשמח לייעץ להורים שנקלעו לסיטואציה דומה.

משפחת פליישקר, ראשל״צ

לימור ואופיר ברמלי היקרים בחרנו בכם בצורה אקראית, מהמפגש הראשון הייתה לנו תחושת בטן שהבחירה בכם נכונה. תודה על המסירות, אכפתיות, מקצועיות, תמיכה, אמון, סבלנות, זמינות. תודה על הליווי הקרוב בתקופה הכי קשה למשפחתנו. ייצגתם את בננו בצורה הטובה ביותר, התוצאה הייתה מעבר לציפיות שלנו, אין לנו ספק שעשינו בחירה מצויינת, עבודתכם ראויה לשבח ולהמלצה יישר כח.״

מיכל הרשקו, חיפה

"איך להתחיל.... מהסיוט שהילד מתקשר שנלקח לחקירה או בסיום השיחה המרגיעה עם לימור המלאכית של הלילה. כל הילדים עושים טעויות אבל צרכים אחת שתדע להוציא אותם הכי טוב שאפשר. תותחית אמיתית .... תודה מעומק ליבי"

בקרו בדף הפייסבוק שלנו

  • Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn

צריכים עזרה? אנחנו כאן בשבילכם!

Thanks! Message sent.

bottom of page