.
top of page

חזרה לעמוד הראשי - עורך דין צבאי | חקירות מצ״ח | דין משמעתי בצבא - משפט צבאי

דין משמעתי בצבא

משרד עו״ד צבאי לימור ברמלי הינו משרד בוטיק המתמחה בדיני צבא,ייעוץ לחיילים בדין משמעתי לפני משפט ביחידה והגשת חוות דעת סנגור בדין משמעתי למפקד מטעם החייל. כלל עורכי הדין במשרד הינם קציני משפט צבאי אשר שירתו בעברם  כתובעים בכירים בפרקליטות הצבאית, קציני חקירות ומפקדי בסיסים ביחידת מצ״ח ומייצגים כיום חיילים רבים בפני בתי הדין הצבאיים ברחבי הארץ כסנגורים צבאיים.     

לייעוץ מיידי עם עורך דין צבאי בנושא משפט בצבא בדין משמעתי התקשרו :

עו״ד לימור ברמלי - 058-5505404

עו״ד אופיר ברמלי - 058-5404505

(מומלץ לשמור את המספר למקרי חירום - זמינות 24/7 במקרה של חקירה / מעצר

מהו דין משמעתי בצבא ? מה הוא טופס 630 ?

טופס 630

הדין המשמעתי הוא הכלי משפטי - משמעתי, הניתן למפקדים בצבא, על מנת שיוכלו לאכוף את המשמעת בצבא - במקרים בהם ההתנהגות של החייל / הנגד או הקצין אינה עולה לכדי עבירה פלילית.

 

הליך שיפוט של חייל / נגד / קצין ואפילו אזרח עובד צה״ל, בדין המשמעתי, מתחיל בהגשת תלונה כנגד החייל על גבי טופס 630 והוא יתברר אל מול קצין שיפוט שהוסמך לכך (קצין בדרגת סרן ומעלה).

מהם זכויות החייל שנשפט בפני מפקדיו בדין משמעתי ?

זכויות החייל בדין משמעתי
 1. קצין השיפוט מחויב לתת הזדמנות לנאשם להשמיע את גרסתו.

 2. קצין השיפוט מחויב לבחון בחינה עניינית והוגנת של ראיות המובאות במסגרת ההליך -  עוד לפני ההכרעה בדבר אשמתו או חפותו של הנאשם.

 3. התלונה תוגש תוך 7 ימים מיום ביצוע העבירה או מהמועד בו נודע לראשונה על ביצועה. חריגה מכך תתאפשר רק באישור פרקליט צבאי. אם אין אישור לא ניתן לשפוט את החייל.

 4. אם המשפט בדין משמעתי מתקיים בעקבות הוראת פרקליט - יש לך זכות לעיין בתלונה ובמסמכים המצורפים לתלונה (כגון תחקיר, חומר הראיות מתיק מצ״ח או חוות הדעת של הפרקליט הצבאי) זמן סביר לפני הדיון. אם לא ניתנה לך האפשרות לעיין בה תוכל לבקש זאת מקצין השיפוט.

 5. אין לך זכות להיות מיוצג ע״י עו״ד, אולם אתה רשאי להתייעץ טרם המשפט עם עו״ד, שים לב, אם הדיון נערך עפ״י הוראת פרקליט צבאי  (בעקבות חקירת מצ״ח לדוגמה), ניתן להגיש לקצין השיפוט חוו״ד של סנגור אשר יעלה בכתב בפני קצין השיפוט טיעונים משפטיים בשמך- הדבר מומלץ ביותר ויכול לשנות לחלוטין את תוצאות המשפט!!

 6. זכותך להביא עדים וראיות מטעמך - שים לב, לקצין השיפוט יש זכות לסרב לבקשתך לזימון עדים, אם הוא מצא שהם אינם רלוונטים לבירור התלונה. 

 7. זכותך לבקש להישפט בפני מפקד אחר, שאינו המפקד הישיר שלך. 

 8. זכותך לקבל העתק מטופס התלונה לאחר המשפט. 

 9. זכותך להגיש ערעור על פסק הדין והעונש (גזר הדין) בדין משמעתי.

מה העונש המקסימאלי שניתן להעניש חייל במשפט בצבא ?

עונשים בדין משמעתי

לפניכם טבלת העונשים המקסימאליים שקצין השיפוט אשר שופט את החייל/ת יוכל לגזור עליהם במסגרת שיפוט בדין משמעתי ביחידה כפי שהוא מופיע בטופס השיפוט - טופס 630:

טופס 630 שיפוט בדין משמעתי

האם חייל יכול להיות מיוצג על ידי עורך דין בדין משמעתי בפני מפקדיו ?

ייצוג בדין משמעתי

בהתאם לפקודות הצבא בנושא שיפוט של חיילים בדין משמעתי בפני מפקדיהם, בדין המשמעתי אין לחייל זכות ייצוג על ידי עורך דין במהלך המשפט. זאת, בשונה מהליך פלילי המתקיים כנגד חייל בפני בית הדין הצבאי.

 

יחד עם זאת, החייל רשאי להתייעץ עם עם עו"ד בטרם המשפט ובמקרים מסוימים, אף להגיש לקצין השיפוט חוות דעת משפטית של סנגור מטעמו. מאחר ולדין המשמעתי יכולת להיות תוצאות חמורות, עד כדי מאסר בפועל, אנו ממליצים להתייעץ עם עו"ד המתמחה בדין הצבאי היכול לסייע לכם. משרדנו מלווה קצינים, נגדים וחיילי חובה רבים, הנשפטים בדין המשמעתי ומסייע להם רבות בשינוי תוצאות הדין המשמעתי לאור הייעוץ המשפטי שקיבלו.

הבן שלי נשפט על ידי מפקדו ונשלח לכלא צבאי - האם ניתן לערער ?

ערעור

בהתאם לפקודות הצבא בנושא שיפוט של חיילים בדין משמעתי בפני מפקדיהם, ניתן להגיש ערעור על פסק הדין שניתן בדין משמעתי. שימו לב - בהתאם להנחיות מדור דין משמעתי בפרקליטות הצבאית, את הערעור יש להגיש בהקדם, ולא יאוחר מ 3 ימים לאחר מתן גזר הדין. לכן, אם ברצונכם להגיש ערעור, אנו ממליצים לכם ליצור קשר בדחיפות עם עורך דין צבאי, על מנת שניתן יהיה לבחון את הנסיבות המשפטיות ולייעץ לכם, האם אכן כדאי להגיש ערעור במקרה שלכם. עורך דין צבאי, וותיק ומיומן יוכל לייעץ לכם האם נכון להגיש ערעור, בהתבסס על נסיונו בתחום - שכן ייתכן ובמסגרת הערעור העונש יוחמר. 

חוות דעת סנגור צבאי בדין משמעתי

חוות דעת סנגור

כפי שציינו קודם, בהתאם לפקודות הצבא, בנושא שיפוט של חיילים בדין משמעתי בפני מפקדיהם, בדין המשמעתי אין לחייל זכות ייצוג על ידי עורך דין במהלך המשפט. זאת, בשונה מהליך פלילי המתקיים כנגד חייל בפני בית הדין הצבאי.

יחד עם זאת, חייל שנשפט בדין משמעתי, בהתאם להוראה של הפרקליטות הצבאית, רשאי להגיש לקצין השיפוט, חוות דעת משפטית של סנגור מטעמו. במקרים שכאלו, הסנגור הצבאי יהא רשאי לעיין בתיק החקירה ובעדויות, ולטעון טענות משפטיות כנגד הראיות בתיק ובמקרים המתאימים, אף לבקש מקצין השיפוט לזכות את החייל מאשמה לחלוטין. 

דוגמאות מתיקים שנוהל במשרדנו בהם הוגשה חוות דעת סנגור צבאי בדין משמעתי

הגשת חוות דעת סנגור בתיק תלונה להטרדה מינית כנגד קצין בכיר

קצין בכיר ביחידה קרבית אשר יוצג על ידי משרדנו, נחשד כי הטריד מינית קצינה אשר שירתה תחת פיקודו הישיר. על פי תלונתה של הקצינה למצ״ח, הקצין נגע בה באזור החזה והירכיים, נקט בהתבטאויות מיניות שונות והתנהג בצורה שאינה הולמת קצין בדרגתו. במהלך חקירתו במצ״ח נועץ הקצין עם עורכי דין ממשרדנו, אשר העניקו לו ליווי משפטי צמוד בנוגע לטענות האמורות. במהלך חיפוש שנערך במכשירו הסלולארי, נמצאו סרטונים ותמונות אשר מעידים על ביצוע עבירה של התנהגות שאינה הולמת, אולם, לא היה בהם בכדי לבסס את החשד להטרדה מינית כלפי הקצינה המתלוננת.

 

לאחר הליך משפטי בן למעלה משנה אל מול הפרקליטות הצבאית, במסגרתו הועלו טענות הגנה רבות ומגוונות על ידי עו״ד לימור ברמלי ועו״ד אופיר ברמלי, מדוע יש להימנע מהגשת כתב אישום לבית הדין הצבאי באשמה של עבירות מין, הפרקליטות הצבאית קיבלה את טענות ההגנה והורתה, כי יש לשפוט את הקצין במסגרת דין משמעתי. הקצין נשפט בפני קצינה בדרגת אלוף משנה, אשר הוסמכה לשיפוט בעבירות מין.

 

במסגרת ההליך המשמעתי, הוגשה על ידי משרדנו חוות דעת משפטית - חוות דעת סנגור לקצינת השיפוט, במסגרתה שטחנו את כלל טענותינו מדוע אין להרשיע את הקצין בהטרדה מינית של הקצינה. בשל העובדה כי חוק השיפוט הצבאי לא מאפשר נוכחות של עו״ד במסגרת הליך של שיפוט בדין משמעתי, הקצין תודרך על ידנו טרם משפטו וצויד כאמור בחוו״ד סנגור.

 

לאחר שבחנה את חוות הדעת המשפטית, זימנה עדים ובחנה את חומר החקירה הקיים בתיק, זיכתה קצינת השיפוט את הלקוח מביצוע עבירות מין או הטרדה מינית כלפי הקצינה המתלוננת. קצינת השיפוט הרשיעה את הקצין בעבירה פחותה של התנהגות שאינה הולמת בשל ממצאי החיפוש בטלפון (שאינם קשורים לתלונתה של הקצינה כלפיו). 

משרדנו מתמחה בייעוץ והכנת חיילים, אנשי קבע ואזרחים עובדי צה״ל לקראת משפט ביחידה בדין משמעתי והגשת חוות דעת סנגור מטעם לקצין השיפוט
לייעוץ בנושא דין משמעתי בצבא התקשרו: 058-5505404 

עוד באתר עורך דין צבאי לימור ברמלי

 • Instagram
 • Facebook
 • LinkedIn

לקוחות ממליצים

משפחת אוחיון, ירושלים

ממעמקים קראתי..... לימור ואופיר עשיתם את הבלתי יאמן למען בני החייל.. כל הסיכויים היו נגדנו אבל לא אתם שתרימו ידיים והליך בן חצי שנה שהצליח והתיק המסובך הזה נסגר בלי הרשעה.. נסגר!!!!!!! פרטי התיק שמורים אצלכם​. אשמח לייעץ להורים שנקלעו לסיטואציה דומה.

משפחת פליישקר, ראשל״צ

לימור ואופיר ברמלי היקרים בחרנו בכם בצורה אקראית, מהמפגש הראשון הייתה לנו תחושת בטן שהבחירה בכם נכונה. תודה על המסירות, אכפתיות, מקצועיות, תמיכה, אמון, סבלנות, זמינות. תודה על הליווי הקרוב בתקופה הכי קשה למשפחתנו. ייצגתם את בננו בצורה הטובה ביותר, התוצאה הייתה מעבר לציפיות שלנו, אין לנו ספק שעשינו בחירה מצויינת, עבודתכם ראויה לשבח ולהמלצה יישר כח.״

מיכל הרשקו, חיפה

"איך להתחיל.... מהסיוט שהילד מתקשר שנלקח לחקירה או בסיום השיחה המרגיעה עם לימור המלאכית של הלילה. כל הילדים עושים טעויות אבל צרכים אחת שתדע להוציא אותם הכי טוב שאפשר. תותחית אמיתית .... תודה מעומק ליבי"

צריכים עזרה? אנחנו כאן בשבילכם!

פנייתכם התקבלה ותועבר לטיפול עורכי הדין במשרדנו בהקדם

bottom of page