עריק ? מחפש עו״ד צבאי עם ניסיון והצלחות ?! אל תתפשר וקח את הטובה ביותר ! עו״ד לימור ברמלי בעלת ניסיון רב בייצוג עריקים ומשתמטים לאחר שנים רבות כאחראית על תחום העריקים בפרקליטות הצבאית וכיום מייצגת כסנגורית חיילים רבים בתיקי עריקות מול הצבא 

לייעוץ התקשר 058-5505404

(מומלץ לשמור למקרה חירום)

 

מה ההבדל בין עריקות לנפקדות ? לאחר כמה ימים חייל יחשב כעריק ?

‎‎חוק השיפוט הצבאי קובע מספר סוגים של היעדרויות משירות שלא ברשות:

 

נפקדות / היעדרות מהשירות שלא ברשות עד 24 שעות

זוהי עבירת היעדר מן השירות הקלה ביותר ולרוב תסתיים בשיפוט של החייל ביחידה בפני מפקדיו עם עונש קל יחסית. נפקדות זו תיספר במספר ימי השירות של החייל ולא תחשב כתב"ן (תקופה בלתי נמנית - "דפוק"). לדוגמה: החייל קיבל פקודה ממפקדיו להתייצב בבסיס ביום א' בשעה 09:00 והגיע למחרת בשעה 08:00.

 

נפקדות של 24 שעות - 21 ימים 

במקרה זה מדובר בנפקדות של החייל מיחידתו אולם החייל עדיין לא נחשב כעריק ולכן הוא עדיין מוצב ביחידתו. במהלך תקופה זו מחויבים מפקדיו של החייל לבקר אותו בביתו והטיפול בו עדיין לא מועבר לידי המשטרה הצבאית. ככל והחייל יתייצב ביחידתו עד 21 ימים הוא יישפט בפני מפקדו ולא יואשם בעריקות אלא בנפקדות מיחידתו (והעונש שייגזר עליו יהיה כמובן בהתאם)

 

עריקות - 21 ימי היעדרות מהצבא ומעלה

כאשר חייל נעדר מיחידתו לתקופה שעולה על 21 ימים הוא ייחשב כעריק והחל ממועד זה הוא יגרע במערכות השלישות מהיחידה. משמעות הדבר היא שהחייל יוכרז כעריק ולמעשה ביצע עבירה פלילית, עבירה שגוררת עונש מאסר בפועל (כליאה) בהתאם לסעיפים 94 או 92 לחוק השיפוט הצבאי שקובעים: 

 

סעיף 92 לחוק השיפוט הצבאי - עריקה - תשע"ו - 2016

חייל שנעדר משירותו בצבא מתוך כוונה שלא לחזור לשירות בצבא, דינו – מאסר שבע שנים; נעדר החייל משירותו בצבא בעת פעילות מבצעית או פעולה קרבית של יחידתו, מתוך כוונה שלא לחזור לשירות בצבא, דינו – מאסר עשר שנים.

 

סעיף 94 לחוק השיפוט הצבאי - העדר מן השירות שלא ברשות - תשכ"ד-1964

חייל שנעדר משירותו בצבא, או מהמקום שהוא חייב כדין להימצא בו אותה שעה, דינו - מאסר שלוש שנים, אלא אם הוכח כי היה לו היתר

או הצדק סביר אחר לכך.

 

 

 

עריקות - שיפוט בפני בית דין צבאי או שיפוט בדין משמעתי ?

בחודש יולי 2017, שינתה הפרקליטות הצבאית את מדיניות האכיפה בעניין טיפול בעריקים ומשתמטים וכיום המגמה היא שהשיפוט יהיה בפני המפקדים
(לרוב בכלא) שיגזרו את עונש המאסר על העריק. בתיקי העריקות החמורים (עריקות שנייה, מספר ימים רב וכדומה), יוגשו כתבי אישום לבית הדין הצבאי: 

 

מתי יוגש כתב אישום כנגד חייל לבית הדין הצבאי

חיילים בשירות סדיר, שהיו נפקדים או עריקים - עד 100 ימים במצטבר (במקום 75 ימים עד כה).

"עריקי בקו"ם" (חיילים שערקו לפני שהחלו לשרת בפועל) - עד 180 ימים במצטבר (במקום 120 ימים עד כה).

משתמטים (מי שלא התייצבו לגיוסם) – עד שנה וחצי (במקום שנה עד כה).

*במצטבר- הכוונה סך כל ימי העדרויות הישנות והנוכחית.

 

האם עריקות נחשבת לעבירה פלילית ? האם ישנו רישום פלילי בעקבות עריקות ?

רב החיילים טועים לחשוב שעריקות היא עניין צבאי ולכן העריקות תירשם רק ב״מרשמי הצבא״. אולם, עריקות הינה עבירה פלילית לכל דבר וחייל אשר יורשע על ידי בית הדין הצבאי בביצוע עריקות הוא עלול לשאת רישום פלילי שישאר גם באזרחות. יחד עם זאת, במידה והחייל הורשע בעריקה אולם העונש שגזר עליו על ידי בית הדין הצבאי הוא פחות מ 3 חודשי מאסר בפועל, יישא החייל רישום פלילי מופחת.

לרישום הפלילי משמעות רבה על המשך חייו של החייל באזרחות (הוצאת ויזה לארה״ב, רישיון נהיגה, עבודה בשירות המדינה, לימודים במקצועות מסוימים ועוד. להסבר אודות רישום פלילי ורישום פלילי מופחת בצבא לחץ כאן) לכן, לייצוג החייל על ידי עו"ד צבאי בעל ניסיון בייצוג עריקים, שמכיר את המערכת הצבאית והדין הצבאי חשיבות קריטית על ניהול התיק בפני בית הדין הצבאי ותוצאותיו בעניין העונש והרישום הפלילי.   

 

האם כדאי להסגיר את עצמי או לחכות שלוכדי העריקים של משטרה צבאית יעצרו אותי ?

בתי הדין הצבאיים רואים בחומרה מקרים בהם החייל בחר שלא להסגיר את עצמו והוא נעצר על ידי המשטרה הצבאית ולרוב מחמירים בעונשו. לכן, ככלל, ישנה עדיפות כי העריק יסגיר את עצמו לידי המשטרה הצבאית בטרם ייעצר על ידם. חשוב לציין, כי המעצר יכול שיתבצע גם לאחר בדיקה שגרתית של

שוטרי משטרת ישראל במהלכה המערכת תתריע בפני השוטר כי מדובר בעריק ולכן הוא ייעצר ויועבר לידי המשטרה הצבאית. לכן, חשוב מאוד להתייעץ עם עו"ד צבאי שמכיר את הליכי ההסגרה מול הצבא והגורמים בפרקליטות הצבאית. משרדנו מתמחה בייצוג עריקים מול רשויות הצבא ולכן מומלץ להתקשר ולהתייעץ איתנו טרם ביצוע ההסגרה. לייעוץ עם עו"ד מומחה בתיקי עריקים התקשר 058-5505404.

 

האם עריק זכאי לקבלת טיפול רפואי במהלך תקופת העריקות ?

התשובה לשאלה זו תלויה במספר ימי העריקות: חייל אשר עבר ביצע עריקות של עד 60 ימים זכאי לקבלת טיפול רפואי מהצבא, מעבר ל 60 ימי עריקות החייל לא יקבל שירותים רפואיים מהצבא, עד אשר יסגיר עצמו / ייעצר על ידי המשטרה הצבאית או משטרת ישראל. 

 

דוגמאות מתיקי עריקות שנוהלו על ידי משרדנו

 

סגירת תיק עריקות ללקוח - שחרור מהצבא וללא מאסר

לקוח במשרדנו שביצע 3 עריקויות במהלך שירותו הצבאי קיבל פטור משירות צבאי ולאחר משא ומ, שוחרר מהצבא ללא הגשת כתב אישום כנגדו

עריקות מהצבא שחרור מהצבא

 

עריק משירות צבאי במשך 2060 ימים - 6 שנים משירות צבאי - 90 ימי מאסר ופטור משירות צבאי

עריק במשך 6 שנים אשר יוצג על ידי משרדנו בפני בית הדין הצבאי, פוטר משירות צבאי ונידון לעונש מקל מאוד של 90 ימי מאסר בלבד (במקום כ- 8 חודשים).

עריק

 

 

עריקות של 8 שנים משירות צבאי - 3 וחצי חודשי מאסר ופטור משירות צבאי

עריקה במשך 8 שנים אשר יוצגה על ידי משרדנו בפני בית הדין הצבאי, פוטרה משירות צבאי ונידונה לאחר ניהול התיק לעונש מקל מאוד של 3 וחצי חודשי מאסר בפועל. בית הדין הצבאי קבע כי מדובר בעונש המצוי ברף הענישה הנמוך, אולם לאור הטיעונים שהוצגו על ידי צוות ההגנה בית הדין הצבאי מצא שאין לגזור עונש כבד על העריקה.   

עורך דין צבאי עריקות

 

כתבה שהתפרסמה בעיתון ״הארץ״ אודות תיק עריקות שיוצג ע״י משרדנו

לקריאת הכתבה המלאה שהתפרסמה באתר עיתון ה״ארץ״ לחץ כאן

 

עריקות

 

*אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת, או תחליף ליעוץ משפטי אצל עו"ד, האמור לעיל אינו אלא תיאור כללי בלבד ולא מחייב של הנושא. בכל מקרה ספציפי יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין. משרד עורכי דין לימור ברמלי אינו אחראי לשימוש שיעשה על ידי הקורא במדריך זה והקורא מבין כי כל שימוש ללא ייעוץ ממשרד עו״ד לימור ברמלי נעשה על אחריותו בלבד.

 

כל הזכויות שמורות

 

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב ממשרד עו"ד לימור ברמלי אסור בהחלט.

 

מאמרי האתר

כל הזכויות על המאמרים המקצועיים המתפרסמים בדף המאמרים של אתר זה שמורות

לעו"ד לימור ברמלי, למעט במקומות בהם צויין אחרת במפורש. חל איסור מוחלט לפרסם את המאמרים, חלקם או בשלמותם, באף פורום אינטרנטי, בלוג, אתר אישי, אתר מקצועי, אתר מסחרי או אתר-ללא-כוונות-רווח, ללא אישור מפורש בכתב מעו"ד לימור ברמלי. כמו כן לערוך, לעבד או לשנות את התמונות והחומריים הגרפיים שמלווים אותם. זכויות היוצרים על עיצוב הממשק הגרפי המקורי שמורות לחברות שיצרו אותן. אין ללמד את המאמרים בשום מכון, קורס, מכללה או בית-ספר, במסגרת אישית,

פרטית או קבוצתית, ללא אישור בכתב מעו"ד לימור ברמלי.

 

 

 

עריקות מהצבא

058-5505404