חקירת מצ"ח

זומנתם לחקירה במצ״ח ואתם לא יודעים מה לעשות ? הבן שלכם התקשר באמצע הלילה והודיע לכם ״עצרו אותי, אני לא יכול לספר לכם על מה, הכל בסדר אל תדאגו...״ אבל אתם באופן טבעי מאוד דואגים? חוששים מהלא נודע? חשוב שתקראו את המדריכים הבאים שיכולים להציל אתכם מכתם של תיק פלילי.

 

ההליך הפלילי הוא הליך נוקשה ומלחיץ, בוודאי למי שזו הסתבכותו הראשונה עם החוק. בהתאם לחוק, הגוף שאמון על חקירת עבירות פליליות בצבא הינה המשטרה הצבאית החוקרת (מצ״ח). חקירת מצ״ח הינה חקירה פלילית לכל דבר ועניין והשלכותיה זהות לחלוטין לחקירת אזרחים במשטרת ישראל. יחד עם זאת, לחקירת מצ״ח מאפיינים משלה שכן הליך מתבצע בהתאם לחוק השיפוט הצבאי (חש״צ) ובירור האשמה מתבצע מול בתי הדין הצבאיים ולא בתי המשפט. בנוסף, חשוב להבין שהחשודים הינם חיילי צה״ל, אשר לרוב הינם אזרחים נורמטיביים מן השורה שפוגשים לראשונה את רשויות אכיפת החוק בצבא.

 

חקירת מצח

 

מאחר וחקירת מצ"ח היא עניין לא פשוט שיכולות להשפיע על המשך דרכם בצבא ובאזרחות, חשוב מאוד להיוועץ כמה שיותר מהר בעו״ד אשר ״חי ונושם״ את עולם החקירות בצבא, מכיר ״מפנים״ את ההליך על מנת שייעץ לכם בצורה הטובה ביותר מה כדאי לעשות כדי למזער נזקים ולהיחלץ מרישום פלילי שיהיה לכתם על עתידכם / עתיד ילדכם ובראש ובראשנה - להימנע מתקופת מאסר ככל שניתן

  

מתי כדאי להיוועץ בעו״ד ? לפני החקירה או ברגע שה״עניינים מסתבכים״ ?

מאחר וחקירה פלילית במצ״ח היא הליך משפטי עם השלכות מרחיקות לכת, בו לכל מילה שנאמרת על ידי החייל לחוקרי מצ״ח יש משמעות רבה על המשך התיק, מומלץ ביותר להיוועץ עם עו״ד כמה שיותר מהר ומיד עם היוודע על קיומה של החקירה (גם אם החקירה היא באמצע הלילה או בסופ״ש). 

בהתאם לחוק הפלילי, אם החייל מצוי בחקירה הוא אינו מורשה לדבר עם הוריו או קרוביו (מחשש לשיבוש הליכי חקירה) ורק לעו״ד מותר לשוחח עימו ולהיפגש איתו בחדרי החקירות. לכן, אם נודע לכם שקרוב אליכם מצוי ברגעים אלו בחקירה מומלץ להתקשר בדחיפות לעו״ד על מנת שיתקשר מייד לבסיס מצ״ח בו נחקר החייל ויבקש לעצור את החקירה עד אשר ישוחח עימו ויגיע לחקירה.    

 

במדריכים הבאים תוכלו למצוא מידע רב אודות אופן פתיחת חקירת מצ״ח, מה מותר ומה אסור לומר לחוקרים, מהם זכויותיכם כנחקרים בחקירת מצ״ח, שיטות ואמצעי חקירה בהם עושים שימוש חוקרי מצ״ח וטיפים רבים אשר יסייעו לכם בחקירה:

 

 

ֿסמים בצבא

 

עורכי הדין במשרדנו הינם קציני חקירות יוצאי יחידת מצ״ח והפרקליטות הצבאית המתמחים בייצוג חיילים בבתי הדין הצבאיים וליווי חיילים בחקירות מצ"ח ומשטרה המעניקים ללקוחות המשרד סיוע משפטי במהלך החקירות בהתבסס על ניסיון רב שנים.

 

לייעוץ וליווי צמוד של עורך דין צבאי במהלך חקירת מצ״ח התקשרו ל 058-5505404
(במקרי חירום זמינות 24/7 - מומלץ לשמור למקרה חירום)

 

דוגמאות מתיקי מצ״ח שנוהלו על ידי משרדנו

חייל שנחקר במצ״ח בחשד לשימוש והחזקה סמים מסוכנים הודה בחקירתו בביצוע העבירות, לאחר משא ומתן עם הפרקליטות - תיק החקירה כנגדו נסגר

 

מצח

 

 סגירת תיק מצ״ח לחייל שהודה בשימושים בסמים בבסיס

 

מצח 2

 

לקח 26 אלף ש״ח - החזיר 9 אש״ח ו 45 ימי עבודות שירות

 

 מצח 3

 

סגירת תיק בחשד לאונס

 

מצח 4 

 

אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת, או תחליף ליעוץ משפטי אצל עו"ד, האמור לעיל אינו אלא תיאור כללי בלבד ולא מחייב של הנושא. בכל מקרה ספציפי יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין. משרד עורכי דין לימור ברמלי אינו אחראי לשימוש שיעשה על ידי הקורא במדריך זה והקורא מבין כי כל שימוש ללא ייעוץ ממשרד עו״ד לימור ברמלי נעשה על אחריותו בלבד.  

 

כל הזכויות שמורות

 

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב ממשרד עו"ד לימור ברמלי אסור בהחלט.

 

מאמרי האתר

כל הזכויות על המאמרים המקצועיים המתפרסמים בדף המאמרים של אתר זה שמורות לעו"ד לימור ברמלי, למעט במקומות בהם צויין אחרת במפורש. חל איסור מוחלט לפרסם את המאמרים, חלקם או בשלמותם, באף פורום אינטרנטי, בלוג, אתר אישי, אתר מקצועי, אתר מסחרי או אתר-ללא-כוונות-רווח, ללא אישור מפורש בכתב מעו"ד לימור ברמלי. כמו כן לערוך, לעבד או לשנות את התמונות והחומריים הגרפיים שמלווים אותם. זכויות היוצרים על עיצוב הממשק הגרפי המקורי שמורות לחברות שיצרו אותן. אין ללמד את המאמרים בשום מכון, קורס, מכללה או בית-ספר, במסגרת אישית, פרטית או קבוצתית, ללא אישור בכתב מעו"ד לימור ברמלי.

 

058-5505404