יחק"פ

 חקירות לוכדי עריקים

 ושוטרים צבאיים

מהי היחק"פ ?

היחק"פ או בשמה המלא: היחידה לחקירות פנים בצבא היא גוף החקירה שאחראי על חקירת שוטרים צבאיים אשר חשודים בביצוע עבירות פליליות במסגרת תפקידם בצבא. היחק"פ היא המקבילה הצבאית של מח"ש (המחלקה לחקירות שוטרים) במשרד המשפטים אשר איננה כפופה פיקודית לחיל המשטרה הצבאית. חוקרי היחק"פ הם חוקרים יוצאי יחידת מצ"ח, שמתמחים בחקירות של שוטרים צבאיים.

 

האם חקירה ביחק"פ היא חקירה פלילית או בירור פנים צבאים ?

חקירה של שוטר צבאי ביחק"פ היא חקירה פלילית לכל דבר ועניין וזהה לחלוטין לחקירה של חייל במצ"ח או במשטרת ישראל והשלכותיה עלולות להוביל לרישום פלילי שימשיך לאזרחות (ואף למאסר במקרים המתאימים).  

  

האם לחוקרים ביחק"פ יש סמכות לעצור אותי או לחפש בטלפון הנייד שלי ?

בכפוף לחומר הראיות הקיים בתיק והתאם לנסיבות לחוקרי היחק"פ ישנה סמכות מלאה לביצוע חקירות, מעצרים, חיפושית או כל פעולה אחרת שלחוקרי מצ"ח ומשטרת ישראל יש סמכות לבצע במסגרת תפקידם. 

יחקפ חקירת שוטרים צבאיים

 

מהם סוגי התיקים שנחקרים ביחידה לחקירות פנים ?

מתוקף תפקידה כיחידה שאחראית על חקירת שוטרים צבאיים החשודים בביצוע עבירות פליליות במסגרת תפקידם, היחק"פ חוקרת מקרים של אלימות מצד שוטרים צבאיים כלפי חיילים (לדוגמה: הפעלת אלימות כלפי עריקים ומשתמטים על ידי לוכדי עריקים, הכאה של כלואים בכלא 4/כלא 6/מעצרים צבאיים ע"י מדריכים כלואים - מד"כים), חריגה מסמכות של חוקרי מצ"ח כלפי נחקרים, קבלת שוחד וטובות הנאה ע"י לוחמי גדודי המעברים ועוד.

 

אני מעוניין להגיש תלונה כנגד שוטר צבאי - מה עליי לעשות ?

לכל אזרח וחייל (גם אם הוא כלוא או עצור) יש זכות להגיש תלונה כנגד שוטר צבאי (לרבות לוכד עריקים, בלש, חוקר מצ"ח וכדומה). במסגרת הגשת התןנה עשויה להיגבות עדות מהמתלונן ובמקרים המתאימים תיפתח חקירה פלילית ביחידה לחקירות פנים - היחק"פ. מאחר והגשת תלונה הינו הליך משפטי אשר גורר לעיתים השלכות משפטיות כבדות משקל, אנו ממליצים להיוועץ עם עורכי הדין במשרדנו אשר מלווים משפחות רבות של חיילים במסגרת הליכים אלו. 

 

 אני שוטר צבאי, זומנתי לחקירה ביחק"פ - מה עליי לעשות ?

עוד באתר האינטרנט של משרד עו״ד צבאי לימור ברמלי:

*אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת, או תחליף ליעוץ משפטי אצל עו"ד, האמור לעיל אינו אלא תיאור כללי בלבד ולא מחייב של הנושא. בכל מקרה ספציפי יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין. משרד עורכי דין לימור ברמלי אינו אחראי לשימוש שיעשה על ידי הקורא במדריך זה והקורא מבין כי כל שימוש ללא ייעוץ ממשרד עו״ד לימור ברמלי נעשה על אחריותו בלבד. 

 

כל הזכויות שמורות

 

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב ממשרד עו"ד לימור ברמלי אסור בהחלט.

 

מאמרי האתר

כל הזכויות על המאמרים המקצועיים המתפרסמים בדף המאמרים של אתר זה שמורות לעו"ד לימור ברמלי, למעט במקומות בהם צויין אחרת במפורש. חל איסור מוחלט לפרסם את המאמרים, חלקם או בשלמותם, באף פורום אינטרנטי, בלוג, אתר אישי, אתר מקצועי, אתר מסחרי או אתר-ללא-כוונות-רווח, ללא אישור מפורש בכתב מעו"ד לימור ברמלי. כמו כן לערוך, לעבד או לשנות את התמונות והחומריים הגרפיים שמלווים אותם. זכויות היוצרים על עיצוב הממשק הגרפי המקורי שמורות לחברות שיצרו אותן. אין ללמד את המאמרים בשום מכון, קורס, מכללה או בית-ספר, במסגרת אישית, פרטית או קבוצתית, ללא אישור בכתב מעו"ד לימור ברמלי.

058-5505404