דין משמעתי בצבא

 

מהו דין משמעת ? מה הוא טופס 630 ?

הדין המשמעתי הוא הכלי הניתן למפקדים לאכיפת המשמעת בצבא במקרים בהם התנהגות החייל אינה עולה עד לכדי עבירה פלילית. הליך השיפוט בדין המשמעתי מתחיל בהגשת תלונה כנגד החייל על גבי טופס 630 והוא יתברר אל מול קצין שיפוט שהוסמך לכך (קצין בדרגת סרן ומעלה).

 

האם אני רשאי להיות מיוצג על ידי עו"ד בדין משמעתי צבא ?

בדין המשמעתי אין לחייל זכות ייצוג על ידי עורך דין, יחד עם זאת, החייל רשאי להתייעץ עם עו"ד טרם המשפט. מאחר ולדין המשמעתי יכולת להיות תוצאות חמורות עד כדי מאסר בפועל, אנו ממליצים להתייעץ עם עו"ד המתמחה בדין הצבאי היכול לסייע לכם. משרדנו מלווה קצינים, נגדים וחיילי חובה רבים הנשפטים בדין המשמעתי ומסייע להם רבות בשינוי תוצאות הדין המשמעתי לאור הייעוץ המשפטי שקיבלו.

 

מהם הזכויות שלי בדין המשמעתי ?

על המפקד חלים כללים המיועדים לשמור על הליך הוגן אותם חשוב שתכירו כדי שתוכלו לעמוד על זכויותיכם:

  1. קצין השיפוט מחויב לתת הזדמנות לנאשם להשמיע את גרסתו.
  2. קצין השיפוט מחויב לבחון בחינה עניינית והוגנת של ראיות המובאות במסגרת ההליך -  עוד לפני ההכרעה בדבר אשמתו או חפותו של הנאשם.
  3. הטלת עונש שהולם את העבירה ונסיבותיו האישיות של הנאשם ולאו דווקא העונש המקסימאלי שניתן להטיל עליו.
  4. התלונה תוגש תוך 7 ימים מיום ביצוע העבירה או מהמועד בו נודע לראשונה על ביצועה. חריגה מכך תתאפשר רק באישור פרקליט צבאי. אם אין אישור לא ניתן לשפוט את החייל.
  5. יש לך זכות לעיין בתלונה ובכל המסמכים המצורפים לתלונה (כגון תחקיר, תיק מצ״ח או חוו״ד פרקליט) זמן סביר לפני הדיון. אם לא ניתנה לך האפשרות לעיין בה תוכל לבקש זאת מקצין השיפוט והדבר נתון לשיקול דעתו.
  6. כאמור אין לך זכות להיות מיוצג ע״י עו״ד, אולם אתה רשאי להתייעץ טרם המשפט ואם הדיון נערך עפ״י הוראת פרקליט צבאי ניתן להגיש לקצין השיפוט חוו״ד של סנגור- הדבר מומלץ ביותר ויכול לשנות לחלוטין את תוצאות המשפט!!!

 

*אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת, או תחליף ליעוץ משפטי אצל עו"ד, האמור לעיל אינו אלא תיאור כללי בלבד ולא מחייב של הנושא. בכל מקרה ספציפי יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין. משרד עורכי דין לימור ברמלי אינו אחראי לשימוש שיעשה על ידי הקורא במדריך זה והקורא מבין כי כל שימוש ללא ייעוץ ממשרד עו״ד לימור ברמלי נעשה על אחריותו בלבד.

 

 

 

כל הזכויות שמורות

 

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב ממשרד עו"ד לימור ברמלי אסור בהחלט.

 

מאמרי האתר

כל הזכויות על המאמרים המקצועיים המתפרסמים בדף המאמרים של אתר זה שמורות לעו"ד לימור ברמלי, למעט במקומות בהם צויין אחרת במפורש. חל איסור מוחלט לפרסם את המאמרים, חלקם או בשלמותם, באף פורום אינטרנטי, בלוג, אתר אישי, אתר מקצועי, אתר מסחרי או אתר-ללא-כוונות-רווח, ללא אישור מפורש בכתב מעו"ד לימור ברמלי. כמו כן לערוך, לעבד או לשנות את התמונות והחומריים הגרפיים שמלווים אותם. זכויות היוצרים על עיצוב הממשק הגרפי המקורי שמורות לחברות שיצרו אותן. אין ללמד את המאמרים בשום מכון, קורס, מכללה או בית-ספר, במסגרת אישית,

פרטית או קבוצתית, ללא אישור בכתב מעו"ד לימור ברמלי.

058-5505404