זכות היוועצות בעו"ד 

אם החשוד בוחר לממש את זכותו לעו״ד ישנה חובה לאפשר לו לדבר/להיפגש עם סנגורו. מומלץ בחום לממש זכות זאת באופן מיידי שכן היוועצות עם עו״ד המומחה בדין הצבאי יכולה להציל אתכם מהסתבכות משמעותית ורישום פלילי.

 

חשוב מאוד להבין כי עצם בקשתכם להיוועץ בעו״ד איננה מפלילה אתכם או מלמדת כי ביצעתם את העבירה בה אתם חשודים וזוהי זכותכם על פי החוק – גם אם לא עשיתם דבר !

 

לפניכם מספר מצבים נפוצים אשר מהיכרותנו רבת השנים עם המערכת הצבאית וחוקרי מצ״ח מתרחשים בעת בקשת הנחקר להיוועצות בעו״ד ודרכי הפעולה המומלצות: 

מספר הטלפון של העו״ד שלי שמור בטלפון הסלולארי אותו החוקרים החרימו, כיצד אוכל להתקשר אליו ?

במקרה שכזה בקשו מהחוקרים להוציא את מספר הטלפון של עורך הדין מהטלפון הסלולארי שהוחרם מכם. החוקרים מחויבים לתת לכם את מספר הטלפון של עורך הדין ולאפשר לכם להתקשר אליו מקו הטלפון שבבסיס מצ״ח.

 

במידה והחוקרים מסרבים לעשות זאת, עמדו על כך שבקשתכם לשוחח עם עו״ד תירשם במפורש על גבי דף האמרה עליו אתם חותמים, ואם הם לא רושמים אתם יכולים לרשום זאת בעצמכם על גבי דף האמרה בטרם חתימתכם (להסבר אודות דף האמרה לחץ כאן)

 

החוקר אמר לי שהוא ניסה להתקשר לעו״ד שלי אבל הוא לא עונה, האם להמשיך ולדבר עם החוקר ?

חד משמעית לא ! יכול להיות שאכן החוקרים ניסו להשיג את עו״ד והוא לא עונה מכל סיבה שהיא, אבל יחד עם זאת, ייתכן וזהו תרגיל חקירתי בו החוקרים מנסים לדחות את שיחתכם עם עוה״ד מאחר והם יודעים שלאחר השיחה רוב הנחקרים מודעים לזכויותיהם בחקירה ונזהרים בדבריהם.

 

לפיכך, עמדו על כך שהחוקרים ינסו שוב ושוב להתקשר לעורך הדין שלכם ואף ישלחו לו הודעת SMS.   

 

ביקשתי לדבר עם עו״ד פרטי והחוקר אמר לי שאני יכול לדבר רק עם עו״ד מהסנגוריה הצבאית, האם זה נכון ?

לא, כנחקר זכותך להיוועץ בכל עו״ד ואף להתקשר למשפחתך ולבקש שישכרו את שירותיו של עו״ד המתמחה בדין הצבאי.

 

שוחחתי עם עו״ד בטלפון והוא אמר לי שהוא בדרך לבסיס מצ״ח, האם להמשיך ולשוחח עם החוקר ?

לא, במידה ועו״ד בדרכו לבסיס מצ״ח על מנת לייעץ לך פרונטלית (״פנים מול פנים״) על החוקרים ל״הקפיא״ את החקירה ולא לשאול את הנחקר אודות העבירה - עד אשר יוועץ עם עו״ד מטעמו, כל עוד העיכוב בחקירה הינו בפרק זמן סביר.

 

האם לחוקר מותר להיות נוכח בחדר החקירות בזמן שיחתי הטלפונית עם עוה״ד ?

לא, בהתאם לחוק על שיחתכם עם עוה״ד קיים חיסיון ״עו״ד-לקוח״ ולאיש מלבד עוה״ד אין זכות להאזין לשיחה. לכן, מרגע שהרמתם את שפורפרת הטלפון על החוקר (או כל שוטר צבאי שנמצא בחדר) לצאת מחדר החקירות, לסגור את הדלת ולאפשר לכם להיוועץ בפרטיות עם עוה״ד.

 

 

 

*אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת, או תחליף ליעוץ משפטי אצל עו"ד, האמור לעיל אינו אלא תיאור כללי בלבד ולא מחייב של הנושא. בכל מקרה ספציפי יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין. משרד עורכי דין לימור ברמלי אינו אחראי לשימוש שיעשה על ידי הקורא במדריך זה והקורא מבין כי כל שימוש ללא ייעוץ ממשרד עו״ד לימור ברמלי נעשה על אחריותו בלבד.  

 

כל הזכויות שמורות

 

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב ממשרד עו"ד לימור ברמלי אסור בהחלט.

 

מאמרי האתר

כל הזכויות על המאמרים המקצועיים המתפרסמים בדף המאמרים של אתר זה שמורות לעו"ד לימור ברמלי, למעט במקומות בהם צויין אחרת במפורש. חל איסור מוחלט לפרסם את המאמרים, חלקם או בשלמותם, באף פורום אינטרנטי, בלוג, אתר אישי, אתר מקצועי, אתר מסחרי או אתר-ללא-כוונות-רווח, ללא אישור מפורש בכתב מעו"ד לימור ברמלי. כמו כן לערוך, לעבד או לשנות את התמונות והחומריים הגרפיים שמלווים אותם. זכויות היוצרים על עיצוב הממשק הגרפי המקורי שמורות לחברות שיצרו אותן. אין ללמד את המאמרים בשום מכון, קורס, מכללה או בית-ספר, במסגרת אישית, פרטית או קבוצתית, ללא אישור בכתב מעו"ד לימור ברמלי.

 

058-5505404