גניבה מחייל בצבא

ועבירות רכוש צבאיות

מה הם סוגי עבירות הרכוש הקיימות בדין הפלילי - צבאי ?

חוק השיפוט הצבאי (חש״צ) וחוק העונשין הכללי, שחל גם על המשרתים בצבא, מבחינים בין מספר עבירות רכוש שונות והם קובעים מה הדין של כל אחת מהעבירות בין אם היא מבוצע כלפי חייל אחר, כדוגמת עבירת הגניבה מחייל (עבירת הגניבה ה״קלאסית״) ובין אם היא מבוצעת כלפי הצבא: גניבה בידי עובד ציבור, הוצאת רכוש מרשות הצבא, אי שמירתו של רכוש צבאי ואף אם היא מבוצעת כלפי רכוש אזרחית במהלך פעילות מבצעית - כדוגמת עבירת הביזה.

  

 האם הרשעה בעבירת רכוש תלווה ברישום פלילי שישליך על חיי באזרחות ?

חיילים רבים טועים לחשוב שביצוע עבירת רכוש כדוגמת גניבת מכשיר סלולארי מחייל אחר, או הוצאת רכוש מרשות הצבא, הוא עניין צבאי, שישאר בתחומי הצבא אולם לא כך - פתיחה בחקירת מצ״ח בחשד לעבירת רכוש, אשר בסיומה יורשע החייל בבית דין צבאי, היא עבירה שעלולה להסתיים בכתם של רישום פלילי שילווה את החייל לאזרחות (!!)

לקריאת מאמר בעניין הרשעה והשלכת הרישום הפלילי בצבא על האזרחות לחץ כאן 

 

גניבה מחייל בצבא - מה העונש הקבוע בחוק לחייל שגנב מחייל אחר ?

חייל אשר גנב רכוש מחייל אחר (כסף, מכשיר סלולארי וכדומה) מבצע עבירה פלילית שקבועה בסעיף 84 לחוק השיפוט הצבאי לפיו:

 

גניבה מחייל

84.  חייל שהוציא ביודעין ושלא כדין, מרשות חייל אחר כסף או רכוש אחר, דינו - מאסר שנתיים.

 

כפי שניתן לראות מלשון החוק, המחוקק קבע שעבירת גניבה מחייל היא עבירה חמורה, שהעונש בגינה הוא עד שנתיים מאסר בפועל, מתוך שאיפה למגר ככל האפשר את הגניבות בין החיילים בצבא. בתי הדין הצבאיים עמדו לא אחת במסגרת פסקי דין שונים, כי מדובר במעשה פסול, בעיקר נוכח הפגיעה החמורה באמון שנוצר בין החיילים במהלך שירותם הצבאי, כתוצאה מהגניבה, ולכן לדעת שופטי בתי הדין הצבאיים יש להחמיר את הענישה עם החיילים אשר גונבים מחבריהם.   

גניבה בצבא

 

  

דוגמה לתיק גניבת טלפון סלואלרי על ידי חייל שטופל על ידי משרדנו:

חייל שיוצג על ידי משרדנו נחקר במצ״ח בחשד שגנב מכשיר טלפון הסלואלרי מסוג ״אייפון״ בשווי של אלפי שקלים, מחברתו ליחידה, מבלי שזו הבחינה בכך. החיילת הגישה תלונה לחוקרי מצ״ח, ואלו ביצעו מספר פעולות חקירה, ובהם איתור מכשיר הטלפון הגנוב (איכון סלולארי), אשר נמצא בתיקו של החייל. בחקירתו הודה החייל כי אכן גנב את המכשיר מחברתו ליחידה. כתב האישום שהוגש לבית הדין הצבאי ייחס לו עבירה של גניבה מחייל והתביעה הצבאית ביקשה לגזור עליו עונש מאסר בפועל למשך מספר חודשים ורישום פלילי מלא. לאחר משא ומתן ממושך, העלאת טיעוני הגנה שונים וניהול הליך משפטי, בית הדין הצבאי קיבל את עסקת הטיעון וגזר על החייל 45 ימי עבודות צבאיות (עבודות שירות) בלבד ללא מאסר בפועל.

ֿ

לקריאת גזר הדין המלא של בית הדין הצבאי בעניין גניבת מכשיר סלולארי מחייל לחץ כאן 

 

גניבה של רכוש מהצבא

הפיתוי הרב בגניבת רכוש צבאי מוביל חיילים, אנשי קבע ואזרחים עובדי צה״ל לשלוח יד ברכוש הצבא ולגנוב ממנו סוגים שונים של פריטים (גניבת דלק ושוברי תדלוק, גניבות מזון, רכוש צבאי ועוד). במטרה להילחם בעבירות אלו, קבע המחוקק מספר חוקים, אשר קובעים מה יהיה העונש של המבצעים את העבירות. 

 

הוצאת רכוש מרשות הצבא - מהו העונש הקבוע בחוק ?

 

חייל אשר הוציא רכוש (גנב) רכוש אשר שייך לצבא (בין אם המדובר בדלק, מזון או כל רכוש אחר בעל שווי כספי) מבצע עבירה פלילית שקבועה בסעיף 84 לחוק השיפוט הצבאי לפיו:

הוצאת רכוש מרשות הצבא

77.  (א)  חייל שהוציא ביודעין ושלא כדין רכוש צבאי מרשות הצבא, דינו –

(1)   מאסר שלוש שנים - אם ערך הרכוש אינו עולה על הסכום הקובע;

(2)   מאסר שבע שנים - אם ערך הרכוש עולה על הסכום הקובע.

 

במטרה להילחם בתופעה הגוברת, בה חיילים, אנשי קבע ואזרחים עובדי צה״ל, גונבים רכוש רב, בשווי של מיליוני שקלים בשנה, קבע המחוקק עונשים חמורים לעבירת הוצאת הרכוש מרשות הצבא.  

 

דוגמה לתיק הוצאת רכוש מהצבא על ידי חיילים שטופל על ידי משרדנו:

חייל שיוצגו על ידי משרדנו נחשד שגנב מהצבא תווים באמצעותם רכש מזון, דלק וציוד אישי בשווי עשרות אלפי שקלים. כתב האישום שהוגש לבית הדין הצבאי ייחס לו עבירה של הוצאת רכוש מרשות הצבא והתביעה הצבאית ביקשה לגזור עליו עונש מאסר בפועל למשך מספר חודשים ורישום פלילי מלא. לאחר משא ומתן ממושך, העלאת טיעוני הגנה שונים וניהול הליך משפטי, בית הדין הצבאי קיבל את עסקת הטיעון המקלה וגזר עליו 45 ימי עבודות צבאיות (עבודות שירות) ללא מאסר בפועל.

כתבה שפורסמה באתר MAKO אודות התיק

 

גניבה בצבא

 

גניבה בידי עובד ציבור - מהו העונש הקבוע בחוק ?

גניבה בידי עובד ציבור הינה עבירה לפי סעיף 390 לחוק העונשין, אשר מיוחסת לרוב במקרים בהם המדובר בגניבה בהיקפים גדולים מהצבא, כאשר הגניבה בוצעה במסגרת תפקידו של הנאשם, אשר ניצל את מעמדו ותפקידו לצורך ביצוע העבירה:

 

גניבה בידי עובד הציבור

390. עובד הציבור הגונב דבר שהוא נכס המדינה או דבר שהגיע לידיו מכוח עבודתו, וערכו עולה על אלף שקלים חדשים, דינו - מאסר עשר שנים.

 

דוגמה לתיק גניבה בידי עובד ציבור שטופל על ידי משרדנו:

אזרח עובד צה״ל שיוצגו על ידי משרדנו, נחקר בימל״ם (היחידה המרכזית לחקירות מיוחדות) במצ״ח בחשד שגנב מהצבא דלק בכמויות גדולות בשווי של מאות אלפי שקלים, לאחר שנצפה ע״י בלשי מצ״ח כשהוא מוציא את הדלק הצבאי בחיפוש ברכבו נמצאו עשרות מיכלים מלאים בדלק הצבאי. כתב האישום שהוגש לבית הדין הצבאי ייחס לו מספר עבירות חמורות של גניבה בידי עובד ציבור וכן עבירות רכוש נוספות. התביעה הצבאית ביקשה מבית הדין הצבאי לגזור על הנאשם עונש מאסר בפועל לריצוי בכלא למשך כשנה, קנס, רישום פלילי מלא וחילוט כלי הרכב (עיקול ומכירת הרכב כשהכספים מועברים לידי הצבא). לאחר הליך משפטי ארוך, שכלל גם ערעור לבית הדין הצבאי לערעורים, נגזרו על הנאשם 6 חודשי עבודות צבאיות בלבד ללא מאסר בפועל, קנס וכלי הרכב הוחזר לו

 

 כתבה שפורסמה בעמוד הראשי של Ynet אודות התיק

גניבה בידי עובד ציבור בצבא

 

 

גניבה בידי עובד ציבור בצבא 2

 

 

 

זומנתם לחקירה במצ״ח בחשד לגניבה ? המפקד שלכם חושד בכם ? אל תגיעו לא מוכנים לחקירה ובלי עו"ד צבאי צמוד שיוכל לייעץ לכם כיצד לפעול בחקירה.

עוד באתר האינטרנט של משרד עו״ד צבאי לימור ברמלי:

*אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת, או תחליף ליעוץ משפטי אצל עו"ד, האמור לעיל אינו אלא תיאור כללי בלבד ולא מחייב של הנושא. בכל מקרה ספציפי יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין. משרד עורכי דין לימור ברמלי אינו אחראי לשימוש שיעשה על ידי הקורא במדריך זה והקורא מבין כי כל שימוש ללא ייעוץ ממשרד עו״ד לימור ברמלי נעשה על אחריותו בלבד. 

 

כל הזכויות שמורות

 

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב ממשרד עו"ד לימור ברמלי אסור בהחלט.

 

מאמרי האתר

כל הזכויות על המאמרים המקצועיים המתפרסמים בדף המאמרים של אתר זה שמורות לעו"ד לימור ברמלי, למעט במקומות בהם צויין אחרת במפורש. חל איסור מוחלט לפרסם את המאמרים, חלקם או בשלמותם, באף פורום אינטרנטי, בלוג, אתר אישי, אתר מקצועי, אתר מסחרי או אתר-ללא-כוונות-רווח, ללא אישור מפורש בכתב מעו"ד לימור ברמלי. כמו כן לערוך, לעבד או לשנות את התמונות והחומריים הגרפיים שמלווים אותם. זכויות היוצרים על עיצוב הממשק הגרפי המקורי שמורות לחברות שיצרו אותן. אין ללמד את המאמרים בשום מכון, קורס, מכללה או בית-ספר, במסגרת אישית, פרטית או קבוצתית, ללא אישור בכתב מעו"ד לימור ברמלי.

058-5505404